Tako imenovana konsolidirana realizacija slovenskih občin za leto 2012 pokaže, da so prihodki občin znašali skupaj 2,08 milijarde evrov – to je za nekaj manj kot 19 milijarde evrov več kot leta 2011. Praktično ravno toliko so občine porabile. Skupni proračunski primanjkljaj je bil 1,5 milijona. To pomeni 0,07 odstotka. Z drugimi besedami: občinski proračuni so na konsolidirani ravni povsem uravnoteženi.
Občine so se lani precej manj zadolževale: neto financiranje se je lani na račun manjšega zadolževanja na eni strani ter večjega odplačevanja dolgov na drugi zmanjšalo z 61 na 32,6 milijona evrov.
Povečali so se transferni in davčni prihodki, medtem ko je pri ostalih kategorijah v proračune občin prišlo manj denarja. Pri transferjih je posebej pomembno, da gre za sredstva iz virov Evropske unije. Transferji iz državnega proračuna so se tako zmanjšali za 22,6 milijona evrov ali za 16 odstotkov. Zato pa so se povečali prihodki iz evropskih sredstev z 99 na dobrih 152 milijonov evrov, torej za 53 odstotkov. Davčni prihodki so se povečali na račun nepremičninskih dajatev – za 14,7 milijona evrov ali 8,4 odstotka. Poleg državnih transferjev so se najbolj zmanjšali nedavčni prihodki (19 milijonov ali za 5,8 odstotka).
Občine so precej prihranile pri lastnem delovanju. Tekoči odhodki so sicer praktično na ravni lanskih, toda predvsem na račun močno povečanih rezerv. Te so za 9 milijonov večje od lanskih – za toliko so občine de facto zmanjšale svoje tekoče odhodke. Za plače so denimo porabile dva odstotka manj. Investicije so se lani precej skrčile: za 23,7 milijonov ali za 3,4 odstotke. Še vedno so občine skupno investirale 668,7 milijona evrov.