Leto 2010 je velika prelomnica v človeški zgodovini. Od lani namreč več kot polovica ljudi živi v mestih. Tako ugotavlja Svetovno poročilo o človeških naseljih, ki ga je lani oktobra objavila agencija Habitat Organizacije združenih narodov. Za primerjavo: pred stoletjem je živelo v mestih samo 5 odstotkov človeštva.
V mesta se po svetu vsak dan priseli 200.000 ljudi. Če se bo gibanje nadaljevalo, bo leta 2050 v mestih prebivalo 70 odstotkov človeštva. To vpliva na velikost mestnih aglomeracij. Že zdaj ima največje mestno območje na svetu – Tokyo z Yokohamo – 34,3 milijona ljudi. V Kanadi, drugi največji državi sveta, živi manj prebivalcev: »samo« 33,7 milijona.
Kot so povedali na konferenci Global City 2011 to pomlad v Abu Dhabiju: »V tem stoletju bo glavno vozlišče ekonomske in politične moči mesto, ne država.« In še: »V 21. stoletju ne bo prevladovala ne Amerika, ne Kitajska, Brazilija ali Indija, pač pa Mesto. V vse manj obvladljivem svetu so mesta, ne države, otoki dobrega upravljanja, na katerih bo zgrajen prihodnji svetovni red«.
Kdo je večji?
Tokyo: 34,3 milijona prebivalcev
Največja svetovna mestna aglomeracija
Kanada: 33,7 milijona prebivalcev
Po površini druga največja država sveta.
Viri: Global Report on Human Settlements, UN Habitat, oktober 2010
Thomas Brinkhoff: The Principal Agglomerations of the World/ www.citypopulation.de, april 2011
Konferenca Global City 2011, Abu Dhabi