Gledano v celoti se je zadolženost občin v času mandata 2010-2014 povečala za 284 milijonov evrov (2010-2013). Preden se pridružimo priljubljenim medijem, ki vsako leto iz podatkov o zadolženosti občin izpeljejo logični sklep o njihovi orgiastični zapravljivosti, omenimo le, da je to malenkost (natančneje: 3,5 odstotka) v primerjavi z 8 milijardami, za kolikor je vlada Alenke Bratušek zadolžila Slovenijo v enem samem letu.
Poglejmo naprej: za 181 od teh 284 milijonov se je povečal dolg v desetih občinah. Na 201 občino pride torej povečanje za 103 milijone evrov ali v povprečju za nekako pol milijona na občino. Med desetimi občinami, kjer se je dolg povečal najbolj, je osem mestnih. Na prvem mestu je Ljubljana, kjer je dolg zrasel za 77 milijonov evrov: 75 odstotkov zneska za katerega je zrasel dolg dvestoene občine.
Mestne občine imajo nesorazmerno število prebivalcev: poglejmo torej še podatke, preračunane na število prebivalcev. Relativno gledano se je dolg najbolj povečal v Litiji: zadolženost na prebivalca se je v času zadnjega mandata povečala za dobrih tisoč evrov, pripomniti pa moramo, da pred tem ni bila zelo visoka (okrog 200 evrov na prebivalca). Dolg se je močno povečal tudi v Gornjih Petrovcih (za 828 evrov na prebivalca) in v Komendi (za 817 evrov). Ljubljana je z 257 evri na 29. mestu seznama občin, kjer je zadolženost na prebivalca zrasla najbolj.
Vse občine dolga niso povečevale. Priljubljeni mediji nas radi seznanjajo z dolgom občin, ta podatek pa jim nemalokrat nekako uide. V času mandata 2010 – 2014 so zadolženost zmanjšali v 62 občinah. Še v 14 občinah dolga niso imeli že prej – in ga nimajo niti zdaj. Za več kot milijon evrov so zadolženost zmanjšali v petih občinah – največ v Tržiču za 1,3 milijona. Brez evra dolga je sicer 22 občin, kar je ena več kot leto prej, a precej manj kot leta 2009, ko je bilo nezadolženih 31 občin.