Na pobudo Združenih narodov je oktober od lani naprej »mesec mest«. S to pobudo želi OZN poudariti odločilno vlogo, ki jo imajo mesta v svetovnem razvoju. Pri Zlatekm kamnu se odzivamo na “urbani oktober” in prinašamo kratko oceno teže, ki jo ima 11 slovenskih mestnih občin za Slovenijo.
Če gledamo poselitev, je Slovenija izrazito neurbana država – ob Luksemburgu in Slovaški je najmanj mestna država tako od vseh članic EU kot od vseh držav v Evropi. Slovenska mesta so v glavnem majhna, pravzaprav zelo majhna. Po britanskih merilih nimamo niti enega pravega mestnega središča (city – pri letošnji raziskavi City Outlook so postavili spodnjo mejo za »city« pri 300.000 prebivalcih).
A to ne pomeni, da so nepomembna – nasprotno. Številke jasno pokažejo, da slovenska mesta niso nič manj ključna vozlišča razvoja kot v drugih državah.
Površina 11 mestnih občin: 1.875 km2
11 mestnih občin zaseda 9 odstotkov površine Slovenije: gre torej za nadpovprečno velike občine. Enak odstotek zaseda tudi 64 britanskih mest (z več kot 300.000 prebivalci) z eno pomembno razliko: pri nas smo vzeli površino mestnih občin, v Veliki Britaniji pa so upoštevali le zares urbano – torej gosto poseljeno območje.
Število prebivalcev: 714.895
Na 9 odstotkih površine 11 mestnih občin živi 34,66 odstotka prebivalcev Slovenije. Za primerjavo: v 64 britanskih mestih živi 54 odstotkov otoških prebivalcev.
Število podjetij: 67.986
Mestne občine so motor slovenskega gospodarstva s 45 odstotki vseh slovenskih podjetij. V britanskih mestih je 54 odstotkov skupnega števila britanskih podjetij.
Prihodek gospodarstva: 51 milijard, dodana vrednost: 10,6 milijarde evrov
V enajstih mestnih občinah je nekaj manj kot polovica od skupnega števila podjetij, registriranih v Sloveniji – toda ta slaba polovica ustvari kar 51 milijard evrov prihodka – ali 62 odstotkov celotnega prihodka slovenskega gospodarstva. Dodana vrednost slovenskih »mestnih podjetij« znaša dobrih 10 milijard evrov ali 60 odstotkov skupne vrednosti. V Veliki Britaniji imajo »mestna podjetja« podobno težo in ustvarijo 64 odstotkov dodane vrednosti.
Število delovnih mest: 413.508
V 11 mestnih občinah je več kot pol (52 odstotkov) vseh delovnih mest v Sloveniji. V Veliki Britaniji je ta delež 59 odstotkov.