London je evropsko mesto, ki je potencialno najprivlačnejše za neposredne tuje naložbe. To je pokazala raziskava oddelka časopisne hiše Financial Times, ki se ukvarja s tujimi naložbami (fDi Intelligence Division), objavljena to pomlad. Med regijami je na prvem mestu Zgornje Porenje – Vestfalija. Regija sodi med najrazvitejše v Evropi, posebej visoko pa so ocenjene vrednosti človeškega kapitala, kakovosti življenja in razvitosti infrastrukture.
London se je na prvo mesto prebil zaradi velikosti trga in zato, ker je izjemno privlačen za naložbe v ključnih panogah: za podjetja s področja informacijskih tehnologij ter poslovnih in finančnih storitev. Po razvitosti infrastrukture je britanska prestolnica na drugem mestu med kraji, ki jih zajema raziskava: strokovnjaki Financial Timesa so podčrtali zlasti projekt Crossrail, trenutno največji javni infrastrukturni projekt v Evropi. Gre za novo železniško omrežje, ki bo povezovalo London z okoliškimi kraji in letališči.
Budimpešta Foto: RM
Na drugem mestu je finska prestolnica Helsinki. Mesto zbuja pozornost predvsem s svojo zelo uspešno strategijo za privabljanje tujih naložb. Ta strategija je usmerjena na tri ključna razvojna področja. Prvo področje zajema raziskave, razvoj in inovacije. Drugo ključno področje je dostopnost kapitala za rast in za visokotehnološka mlada podjetja. Tretje razvojno žarišče so opredelili kot »transnacionalne funkcije«, kar je drugo ime za logistično vozlišče z močno razvitimi pomorskimi in zračnimi povezavami. Na tretje mesto se je uvrstil nizozemski Eindhoven: prednosti mesta so uspešna strategija na področju privabljanja tujih naložb ter zelo učinkovite povezave med raziskovalno-akademsko in podjetniško sfero.
V vzhodni Evropi ostaja – kljub nekoliko bizarnim političnim razmeram – na prvem mestu madžarska prestolnica Budimpešta. Raziskava fDi Evropo deli po straneh neba na štiri glavna področja. Slovenija je uvrščena v južno Evropo. Najbolj privlačno mesto za tuje naložbe v »naši« regiji je katalonska prestolnica Barcelona. Med prvimi desetimi v regiji najdemo tudi makedonsko prestolnico Skopje na petem mestu.
Raziskava zajema 468 lokacij – torej mest in regij v Evropi. Pri iskanju najbolj obetavnih ciljev za tuje naložbe strokovnjaki za te lokacije pretresejo pet področij: ekonomski potencial, človeški kapital s kakovostjo življenja, stroškovno učinkovitost, infrastrukturo in naklonjenost okolja do posla. Letošnja raziskava dodaja še šesto področje, strategijo za privabljanje tujih naložb. Prav v tej podkategoriji se je zelo dobro odrezala Lendava, ki je po kakovosti strategije do tujih naložb na desetem mestu v južni Evropi. Lendava je po tem kriteriju dobro uvrščena – na šesto mesto – tudi na vseevropski lestvici »mikromest«, torej mest z manj kot 100.000 prebivalci. Najboljšo strategijo med vsemi mesti ima sicer Berlin.
Skopje Foto: RM
Med regijami v južni Evropi je Pomurje uvrščeno na visoko sedmo mesto (prva je Lombardija). Na oceno je močno vplivala strategija, po kateri je ta slovenska regija uvrščena kar na tretje mesto v južni Evropi za Toskano in Lombardijo. Razen Lendave (in Pomurja) slovenskih krajev ne najdemo med kraji, ki bi bili na lestvicah fDi kjerkoli v ospredju. Lendava je bila leta 2013 v akciji Zlati kamen uvrščena na drugo mesto. Med drugim smo posebej podčrtali tudi to, da je bila Lendava takrat edini kraj v Sloveniji, ki je imel na spletu objavljeno gradivo za potencialne tuje investitorje.