Gorenjci veljajo za včasih že kar preveč varčne. Ko gre za porabo energije, je ta – sicer včasih moteča lastnost – dober zgled.
Če bi sodili po izplačanih subvencijah Eko sklada, so prav prebivalci nekaterih gorenjskih občin naredili največ za to, da bi zmanjšali porabo energije. V petih letih so relativno največ nepovratnih subvencij Eko sklada dobili v Preddvoru: v povprečju 123 evrov na leto na prebivalca. Na drugem mestu je Kranj s 105 evri na prebivalca. Med dvajsetimi občinami, kjer so dobili največ subvencij za varčno rabo energije, je kar 12 gorenjskih.
V povprečju* so po slovenskih občinah dobili v petih letih (2013 – 2017) dobili na leto za 48 evrov nepovratnih spodbud Eko sklada – te so namenjene tako varčevanju z energijo kot spodbujanju rabe obnovljivih virov energije.
In kje je spodbud najmanj? V manjših in revnejših krajih v vzhodni Sloveniji ter na topli obali. Prav na zadnjem mestu je Zavrč, kjer so prebivalci letno prejeli v povprečju za štiri evre subvencij Eko sklada: desetkrat manj od povprečja in tridesetkrat manj od prebivalcev relativno bogatega Preddvora. Sledi Osilnica s šestimi evri na prebivalca. V Žetalah na 210. mestu je znesek že nekoliko višji in presega 15 evrov.
Zelo verjetno je, da so prav v krajih, kjer je izplačanih največ spodbud, krajani tudi največ naredili za bolj varčno uporabo energije. In seveda obratno. Pri tem pa velja poudarek: gre za investicije zasebnikov, oziroma za finančne spodbude, izplačane gospodinjstvom. Ta sredstva tako ne zajemajo investicij v energetsko prenovo javnih stavb – če bi jih, bi bila podoba zanesljivo vsaj nekoliko drugačna.
Več o novi energetski realnosti in o dobri praksi energetske sanacije naselij lahko izveste na letošnji konferenci Zlati kamen 7. marca v Ljubljani.
*Povprečje glede na 212 slovenskih občin. Graf: povprečja glede na občine v regiji.