Slovenske občine so v petih letih namenile za štipendije približno 9 milijonov evrov. To znese v povprečju 4,4 evra na prebivalca. Koliko je torej znanje prihodnjih generacij vredno za slovenske občine? V povprečju letno 88 centov na prebivalca.
Resnica je še nekoliko manj prijetna. Več kot polovica občin (natančneje 123) ni namenilo v petih letih za štipendije niti centa. Še 19 občin je za štipendije namenilo zanemarljive zneske (v petih letih manj kot evro na prebivalca). Po absolutnem znesku je na prvem mestu prestolnica z 1,7 milijona evrov v petih letih, ali v povprečju z več kot 300.000 evri na leto. Tudi preračunano na prebivalca je to nad povprečjem – s 6,08 evra je Ljubljana po tem kriteriju na 32. mestu med slovenskimi občinami.
Univerzitetno mesto Maribor je po absolutnem znesku nekoliko presenetljivo šele na tretjem mestu – na drugem mestu je Murska Sobota, ki letno za štipendije nameni v povprečju skoraj 200.000 evrov. Maribor namenja skoraj pol manj – in ne dosti več od sosednje Slovenske Bistrice. Za šolanje otrok in mladine namenijo veliko tudi v Domžalah in – presenetljivo – v Ilirski Bistrici. Po drugi plati sodeč po podatkih iz zaključnih računov tretje največje slovensko mesto Celje ni za štipendije namenilo niti centa. A morda imajo v Celju – kot tudi v drugih 122 občinah brez štipendistov – za to svoje razloge. Kot smo večkrat opozorili, statistični podatki imajo svoje omejitve in jih je treba brati z zrnom soli. Da bi dobili celovito sliko bi morali podatke iz zaključni računov dopolniti z analizo politike štipendiranja: kdo je upravičen do štipendije, pod kakšnimi pogoji, kakšni so cilji te politike in kakšni rezultati.
A vendarle menimo, da je dati štipendije bolje kot jih ne dati. Če preračunamo zneske za štipendije na prebivalca, je daleč na vrhu Murska Sobota. Sledi drugo presenečenje: Kobilje, majhna občina na madžarski meji. Kot so ponosno zapisali na svoji spletni strani: „Kobilje ni več bogu za hrbtom.“ Resnično, odmaknjenost dandanes ni več prostorska kategorija. Kdor vlaga v znanje otrok, ta je v središču.
Lestvica: Največji znesek štipendij na prebivalca v petih letih (2006 – 2010)