Po podatkih Statističnega urada RS je 1,76 milijona prebivalcev Slovenije starejših od 15 let. SURS te prebivalce po statusu delovne aktivnosti razdeli v več kategorij. V prvi je delovno aktivno prebivalstvo: sem sodijo vse zaposlene in samozaposlene osebe. Teh je bilo konec leta 2013 803.082 ali 46 odstotkov populacije starejših od 15 let. Upokojencev je bilo 535.794 ali 30,4 odstotka populacije. Dobrih 10 odstotkov je sodilo v skupino učečih se prebivalcev Slovenije: teh je bilo 177.717. Naslednja skupina so tako imenovani drugi neaktivni prebivalci, kamor sodijo vsi, katerih formalni status aktivnosti ne sodi v nobeno od kategorij, ki jih uradna statistika prepozna. Teh je več kot formalno brezposelnih oseb: 124.826 ali 7,1 odstotka. Prebivalcev s formalnim statusom brezposelne osebe je bilo lani 119.307 ali 6,7 odstotka.
In kako je po občinah?
NAJBOLJ ZAPOSLENI
Največji delež zaposlenih ima občina Zavrč. Od 1.516 prebivalcev, starejših od 15 let, jih je zaposlenih 825 ali 54 odstotkov. Sledita občini Komenda in Vodice s 53 odstotki zaposlenih. Med mestnimi občinami ima največji delež zaposlenih Kranj (48 odstotkov). Na dnu seznama je Hodoš s 40 odstotki zaposlenih prebivalcev.
OBČINE UČEČIH SE PREBIVALCEV
Največ učečih se prebivalcev ima Ljubljana. Prestolnica ima med prebivalci dijakov in študentov za celo Novo Gorico (ali še malo več): od 244.301 prebivalcev, starejših od 15 let, se jih je lani šolalo 32.217 ali 13,2 odstotka. Sledita občini Gorenja vas – Poljane (12,9 odstotka) in Vodice (12,8 odstotka). Zelo drugačno sliko dobimo v odročnih mikroobčinah. V Osilnici je učečih se le za 5,3 odstotka prebivalcev, v Gornjih Petrovcih pa za 5,5 odstotka. Tudi med ostalimi kraji na dnu seznama najdemo zelo majhne občine v Prekmurju ali Obkolpju.
OBČINE UPOKOJENIH
Kjer ni študentov in dijakov, so upokojenci. V občini Kostel je od 580 prebivalcev, starejših od 15 let, 238 upokojenih: 41 odstotkov. Nič drugače ni v sosednji Osilnici, kjer je upokojenih 40,5 odstotka populacije. Na vrhu seznama po deležu upokojencev so še Kranjska Gora (38,3%), Hrastnik (37,7%) in Kanal (37%). Med mestnimi občinami je najbolj »penzionistična« Murska Sobota s 34,3 odstotki upokojene populacije.
Najmanjši delež prebivalcev uživa v zasluženi pokojnini v občini, ki ima največji delež zaposlenih (in nogometni klub v prvi ligi) – to je Zavrč, kjer je v pokoju le 19,4 odstotka prebivalcev, starejših od 15 let. Sledita Sveti Andraž v Slovenskih Goricah (21.2%) in Benedikt (22,1%). Med mestnimi občinami ima najmanjši delež upokojenih Ljubljana (28,9 odstotka).
NAJBOLJ AKTIVNI
Po definiciji SURS kategorija »aktivno prebivalstvo« zajema zaposlene in brezposelne osebe. Za naš pogled je primernejša nekoliko drugačna opredelitev: med aktivne smo uvrstili zaposlene in učeče se prebivalce, medtem ko smo brezposelne uvrstili med neaktivne prebivalce.
Na vrhu seznama po kombiniranem deležu zaposlenih in učečih se je občina Vodice s 65 odstotki. Približno odstotek manj imajo Komenda, Železniki, Gorenja vas – Poljane in Logatec. Med mestnimi občinami izstopa Novo mesto, ki je z 58 odstotki aktivnih prebivalcev na 46. mestu med slovenskimi občinami. Najmanj aktivnih je v Hodošu (40 odstotkov), Šalovcih, Kostelu in Osilnici.
UPOKOJENI : ZAPOSLENI : ŠOLAJOČI
Zavrč ima tudi najugodnejše razmerje med zaposlenimi prebivalci in upokojenci: na enega upokojenca pridejo skoraj trije zaposleni prebivalci (natančneje 2,8) – povprečje za Slovenijo je en zaposleni in pol. V mikroobčinah Pokolpja in v Hodošu pride na vsakega zaposlenega prebivalca več kot en upokojenec. Razmerje ni dosti bolje v Hrastniku ali Trbovljah. Med mestnimi občinami je stanje posebej zaskrbljujoče v Mariboru, kjer na vsakega upokojenca pride 1,21 zaposlenih prebivalcev.
Kako se bo razmerje gibalo v prihodnosti, lahko do neke mere sklepamo s pomočjo razmerja med upokojenci in šolajočimi se prebivalci. V Benediktu in Svetem Andražu v Slovenskih Goricah je razmerje med upokojenci in učečimi se prebivalci ugodneje od 2 : 1 – v teh dveh občinah na vsakega šolajočega se prebivalca prideta manj kot 2 upokojenca. Podobno razmerje je še v občinah Vodice, Trnovska vas in Lukovica. V celotni državi je razmerje sicer približno 3 : 1, razlike med občinami pa so po tem kazalniku kar velike. V demografski zelo kritičnih občinah Kostel in Osilnica pride na vsakega šolajočega se prebivalca (starejšega od 15 let) več kot 7 upokojencev.
Na pripeti tabeli v excel formatu si lahko ogledate podatke za vse slovenske občine.